Stranieri

FOTO Fanii au ajuns pe listă cu Adi Popa la Reading! Decizia antrenorului la ultimul meci

Articol de Theodor Jumătate  —  Friday, 01 December 2017

Fostul atacant stelist Adi Popa a revenit în echipă după 101 zile, fiind folosit 22 de minute. Reading a câștigat cu 3-0 în fața lui Barnsley și e pe locul 16 în Championship.

La Reading, suporterii chiar sunt "al 12-lea jucător". Pe hârtie. La ultimul meci al etapei, pe "Madejski Stadium", arbitrul Darren Bond a avut o surpriză când a citit foaia de joc. Gazdele aveau o rezervă în plus. Sub numele lui Adrian Popa și Anssi Jaakkola, apărea scris "Reading Fans".

Ideea a fost a managerului Jaap Stam, care a vrut să apropie galeria de echipă într-o perioadă dificilă.

"The Royals", care sezonul trecut au fost atât de aproape de promovare, fiind învinși la penaltyuri de Huddersfield în finala play-off-ului, sunt în decembrie 2017 pe locul 16 în Championship. La nouă puncte de play-off și tot la 9 de retrogradare.

Având "Reading fans" pe foaia meciului, alb-albaștrii au câștigat cu 3-0 în fața lui Barnsley. Și Adrian Popa a jucat 22 de minute după 101 zile petrecute pe bancă, în tribună sau la formația de rezerve.