Circ cu arbitrii

Articol de Cătălin Gheorghiu, Mihai Şteţcu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Partida de ieri a fost oprită preţ de zece minute, după ce roş-albii au vrut să scoată echipa de pe teren

Jucătorii lui Litex Loveci au tratat partida de ieri mult prea serios pentru un amical. Bulgarii i-au luat tare pe elevii lui Ţălnar încă din startul partidei, intrînd de multe ori la limita regulamentului. Prima dată, în minutul 3 unul dintre fundaşii lui Litex l-a bruscat pe Bratu, apoi, două minute mai tîrziu, Torje a fost luat pe sus de un alt bulgar, apoi a primit un cot în figură. Bogdan Lobonţ a sărit ca ars şi l-a apostrofat pe arbitru, însă acesta nu a arătat decît un "galben".

În schimb, în minutul 26 i-a arătat cel de-al doilea avertisment lui Adrian Cristea, după un clinci cu un adversar. Staff-ul tehnic a luat foc şi a scos echipa de pe teren, reproşîndu-i arbitrului că a acordat prea uşor cel de-al doilea "galben". La scurt timp, dinamoviştii s-au arătat totuşi dispuşi să reia meciul. Dar "centralul" s-a supărat şi a plecat spre vestiare, alături de cei doi asistenţi! Preparatorul fizic, Marco Oneto, a fost cel care l-a împăcat pe arbitru, partida reîncepînd cu zece minute întîrziere, locul lui Cristea fiind luat de Vranjkovici.