Handbal

VIDEO+FOTO Traseu INFERNAL pentru România! Cunoaştem tabloul complet de la Mondialul de handbal + Program

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 08 December 2017

Cunoaştem toate cele 16 echipe calificate în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal din Germania.

• România, câştigătoarea grupei A, va înfrunta Cehia luni, de la ora 18:30, la Leipzig.
  • În sferturi, cel mai probabil adversar ar fi Olanda, vicecampioana mondială și europeană.
  • În semifinale am avea o misiune imposibilă în faţa Norvegiei, campioană mondială și europeană, sau a Rusiei, campioană olimpică.

Suedia a produs marea surpriză şi a învins Norvegia, scor 31-28, dând peste cap toate calculele hârtiei. Astfel, Norvegia a trecut în jumătatea de jos a tabloului şi poate întâlni Rusia în sferturi şi România în semifinale.

Lista "optimilor": România -Cehia, Franţa -Ungaria, Norvegia - Spania, Suedia - Slovenia, Rusia - Coreea de Sud, Danemarca-Germania, Serbia-Muntenegru, Olanda-Japonia.

Angola - Paraguay 32-28
Franţa - România 26-17 Vezi AICI detalii despre meci!

Danemarca - Rusia 27-32

Japonia s-a calificat în "optimi" după victoria obţinută în faţa Tunisiei, scor 31-13, şi lasă acasă una dintre formaţiile mult mai bine cotate, Brazilia sau Muntenegru.

Brazilia a ratat dramatic calificarea, după ce a remizat, scor 23-23, în partida decisivă cu Muntenegru.