Handbal

Cunoaștem toate cele 8 echipe calificate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 11 decembrie 2017

Cunoaștem sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin: Franța - Muntenegru, Danemarca - Suedia, Olanda - Cehia și Norvegia - Rusia.

Norvegia - Spania 31-23
Norvegia s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de hanbal, învingând Spania cu scorul de 31-23, într-o partidă controlată din primul până în ultimul minut.

Olanda - Japonia 26-24 (după prelungiri)
Olanda a fost la o aruncare de eliminarea de la Mondial. În ultimul minut al timpului regulamentar, japonezele au avut șansa desprinderii, însă Tess Wester s-a opus.

Rusia - Coreea de Sud 36-35 (după prelungiri)
Rusia, campioana olimpică în exercițiu, s-a calificat dramatic în faza următoare a competiției, după victoria obținută în prelungiri, scor 36-35, în fața Coreei de Sud.