Forțat să se bucure! Ulreich a apărat un penalty în prelungiri contra echipei care l-a crescut

Articol de Daniel Scorpie  —  duminică, 17 decembrie 2017

Poarta lui Bayern este bine păzită și în absența lui Neuer. Sven Ulreich a dovedit-o și-n duelul palpitant de la Stuttgart, unde și-a salvat echipa în minutul 90+5.

VEZI VIDEO!

L-a hipnotizat pe Akolo, care nu l-a putut învinge nici de la 11 metri. În loc de 2-0 pentru bavarezi era să fie egal, James și Lewandowski ratând anterior pe contraatac!

Al doilea penalty parat

Dar ce ingrată situație a trăit Ulreich! N-a vrut să se bucure după intervenția decisivă de la penaltyul acordat cu VAR, însă l-a obligat Thomas Müller. Autorul golului campioanei (79) i-a ridicat brațele ca unei marionete manevrate cu sfori.

Sven a fost crescut de șvabi, a jucat 17 ani pentru VfB și nu putea să-i rănească pe foștii colegi și suporteri. Goalkeeperul transferat de Bayern în 2015 nu era oricum la prima ispravă de acest gen: mai respinsese un penalty acasă, la execuția lui Füllkrug din partida cu Hanovra (3-1), de pe 2 decembrie.

16 succese
e seria reușită de Bayern în meciurile contra lui VfB Stuttgart, între care 13 sunt în Bundesliga