Stranieri

Succes important pentru Rednic în Belgia, cu Rotariu în zi de grație

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 23 decembrie 2017

Mouscron, echipa antrenată de Mircea Rednic, a ajuns la două victorii consecutive în campionat după succesul reușit în această seară cu Waregem, 2-1, în etapa a 20-a din Belgia.

Waregem a deschis scorul după doar două minute, prin de Fauw, dar Mouscron a egalat cu nouă minute înainte de pauză grație golului lui Amallah.

Echipa lui Rednic a dat lovitura în minutul 71, în urma reușitei golgeterului Bolingi, care a înscris după pasa decisivă a lui Rotariu.

Dorin Rotariu a început meciul pe bancă, dar a fost introdus pe teren în minutul 35, în locul lui Mutambala, jucând până la final.

După 20 de etape, Mouscron se află pe locul 7 în Belgia, cu 24 de puncte. Formația românului e la doar două puncte de locul 6, ocupat de St.Truiden, ultimul care asigură prezența în play-off.