Tenis

Simona e gata de 2018! Victorie categorică în fața Karolinei Pliskova » A câștigat turneul din Thailanda

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 24 decembrie 2017

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat turneul demonstrativ de la Hua Hin, Thailanda, după ce a învins-o în finală pe cehoaica Karolina Pliskova, locul 4 WTA, scor 6-2, 6-3

Simona Halep a jucat excelent contra Pliskovei, dominând meciul încă de la început. Românca a servit excelent, a returnat foarte bine, a avut lovituri foarte bine plasate și s-a deplasat perfect în teren.

În primul set, Simona a reușit trei break-uri, returnând perfect, și a cedat doar un game de serviciu. Halep a continuat să joace foarte bine și-n setul doi, pe care l-a început cu un break. Simona nu a lăsat-o pe Pliskova să revină în meci și nu a avut probleme cu jocul cehoaicei, făcând un break și-n ultimul game.

Pentru Simona Halep urmează câteva zile de pauză, iar de la 1 ianuarie va juca în China, la turneul de la Shenzen.

Simona Halep - Karolina Pliskova 6-2, 6-3

MECI SIMONA HALEP: Simona a mai făcut un break și a câștigat meciul și turneul.
Game Halep, 5-3:
Simona a supraviețuit unui game extrem de dificil. A fost condusă cu 15-40, a egalat și a mai salvat o minge de break, reușind să câștige. Halep e la un game de a câștiga partida
Game Pliskova, 4-3:
Karolina nu renunță. A câștigat din nou game-ul pe propriul serviciu și rămâne aproape de Simona
Game Halep, 4-2:
Simona în continuare nu are probleme în acest. Și-a câștigat cu lejeritate game-ul de serviciu și este tot mai aproape de triumf
Break Pliskova, 3-2:
Cehaoica se menține aproape de Halep, după un game echilibrat. Karolina a crescut nivelul jocului, dar Simona continuă să dicteze punctele
Game Halep, 3-1:
Pliskova nu reușește să intre în meci, iar Simona se distanțează din nou. Cehoaica face multe greșeli, iar Halep profită, câștigându-și ușor game-ul de serviciu
Game Pliskova, 2-1:
Se repetă scenariul din primul set. Cehoaica reușește să câștige un prim game de serviciu și se apropie de Simona, punând presiune pe româncă
Game Halep, 2-0:
Simona își mărește avantajul față de Pliskova. A servit bine și a câștigat game-ul, conducând autoritar în acest debut de set
Break Halep, 1-0:
La fel ca în primul set, Halep începe mai bine și face break. Pliskova a servit din nou slab și Simona a profitat, returnând excelent

A început setul doi. Pliskova servește prima

SET HALEP: Românca fructifică prima șansă de a câștiga setul. A servit bine și a închis fără emoții setul

Break Halep, 5-2: Halep este la un game de a câștiga primul set, după ce a făcut încă un break, grație unor retururi excelente și a unei deplasări perfecte în teren
Simona are din nou avantaj de două game-uri. A câștigat pe propriul serviciu după ce a servit foarte bine și nu a lăsat-o pe Pliskova să conducă punctele
Break Halep, 3-2:
Românca a preluat din nou conducerea în acest set, după un break. Simona a lovit foarte puternic și bine plasat, dictând ritmul schimburilor
Break Pliskova, 2-2:
Cehoaica face break-ul, după un game tensionat și echilibrat. Karolina a condus cu 40-15, Halep a revenit și a avut minge de game, dar nu a închis game-ul. La a treia minge de break a adversarei, Simona a făcut dublă greșeală
Karolina câștigă primul său game din meci. Cehoaica a fost mai agresivă și a condus punctele în acest game
Simona își mărește avantajul. A servit bine și sigur și își mărește avantajul. Început excelent de set
 Karolina Pliskova a început slab acest meci, a servit previzibil, iar Halep a returnat excelent, reușind primul break al meciului