Tenis

VIDEO Simona Halep, victorie cu emoții! Românca a câștigat în trei seturi meciul cu Ying-Ying Duan » Cu cine se va duela în sferturi

Articol de Sergiu Alexandru  —  miercuri, 03 ianuarie 2018

Simona Halep, liderul WTA, s-a calificat în sferturile turneului de la Shenzen după ce a învins-o pe Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, scor 3-6, 6-1, 6-2. În următorul meci, românca se va duela cu Aryna Sabalenka, locul 73 WTA.

Românca a început slab meciul, pierzând categoric primul set, 3-6. Duan a lovit foarte puternic și bine plasat, a avut un serviciu excelent și a fost agresivă, punând-o mereu în dificultate pe Simona Halep. În plus, românca a avut probleme la deplasarea în teren și nu jucat cel mai bun tenis al ei.

În seturile doi și trei jocul Simonei a crescut. Românca a cedat un singur game, în debut, și a avut o serie de 10 game-uri consecutive câștigate. Românca a devenit din nou agresivă, și-a regăsit mobilitatea și agilitatea, reușind să controleze fiecare schimb.

Chinezoaica a avut o tresărire de orgoliu în finalul setului trei, la 5-0 pentru Halep, când a făcut un break și a câștigat pe serviciul ei, făcând 5-2. Totuși, Simona a închis meciul după un game perfect.

Simona Halep - Ying-Ying Duan 3-6, 6-1, 6-2

MECI HALEP, 6-2: Simona câștigă meciul și s-a calificat în sferturi
Game Duan, 5-2:
Chinezoiaca reușește încă un break, dar Halep va servi din nou pentru a închide meciul
Break Duan, 5-1:
Simona ratează prima șansă de a închide setul. Duan a returnat bine și a profitat de indecizia româncei, câștigând primul game după 10 game-uri la rând câștigate de Simona
Break Halep, 5-0:
Jucătoarea noastră a returnat foarte bine și a mai făcut un break, urmând să servească pentru câștigarea meciului
Game Halep, 4-0:
Simona este de neînvins în aceste momente. Ajunge la orice minge, lovește perfect și a reușit să câștige încă un game, fiind tot mai aproape de a câștiga meciul

Break Halep, 3-0:
Simona domină cu autoritate jocul în aceste momente. A mai făcut un break și are șanse mari să câștige meciul. Jucătoarea noastră domină categoric schimburile, se deplasează mai bine în teren și nu-i permite adversarei să lovească decisiv
Game Halep, 2-0:
Românca se desprinde în startul setului trei. Halep a salvat două mingi de break și a fost mai eficientă

Break Halep, 1-0:
Simona face un prim break în acest set și preia conducerea în decisiv, după ce a profitat de un game slab adversarei

Meciul a fost reluat. Duan servește prima în setul decisiv

Duan a cerut intervenția medicului, acuzând probleme la spate și la coapsă. Jucătoare a plecat la vestiar.

SET HALEP, 6-1: Simona trimite meciul în decisiv, după ce a câștigat autoritar game-ul de serviciul

Break Halep, 5-1:
Românca va servi pentru a trimite meciul în setul decisiv. Duan a avut  40-15, dar Simona a revenit și a reușit încă un break

Game Halep, 4-1:
Simona își mărește avantajul, după un game dificil. Duan a avut 30-0, dar Halep a revenit și a condus cu 40-30, însă nu a închis game-ul, făcând o dublă greșeală. În ultimul punct al game-ului, Duan a riscat și a trimis mingea afară
Break Halep, 3-1:
Primul break pentru Simona, care își mărește avantajul în debutul acestui set. Românca a profitat de greșelile adversarei și de serviciul mai slab, reușind să returneze excelent
Game Halep, 2-1:
Simona trece în avantaj din nou. Românca returnează mai bine loviturile venite de la Duan și reușește să fie mai sigură pe ea
Game Duan, 1-1:
Chinezoaica egalează repede, deși Simona a condus în acest game. Duan continuă să lovească puternic și bine plasat

Game Halep, 1-0: Simona trece pentru prima dată în avantaj, după un game rapid, câștigat la 0, în care a ridicat nivelul jocului

A început setul doi. Halep servește prima

SET DUAN, 3-6: Duan a reușit să câștige setul! A câștigat game-ul după un joc precis, în care Simona n-a putut să îi pună probleme și n-a avut răspuns la loviturile agresive
Game Halep, 3-5:
Simona rămâne în set! Românca a reușit cel mai bun game al ei, câștigat la 0.
Game Duan, 2-5:
Ying-Ying este la un game de câștigarea primului set. Game-ul acesta a fost unul extrem de disputat. Simona a condus cu 30-0, dar adversara a revenit și a avut două mingi de game, anulate de Halep. La a treia șansă, Duan a închins game-ul
Game Halep, 2-4:
Simona oprește seria de game-uri câștigătoare. Halep a fost mai sigură la serviciu și a reușit să profite de câteva momente mai slabe ale adversarei
Game Duan, 1-4:
Ying-Ying își fructifică serviciul și domină cu autoritate acest game, controlând schimburile. Chinezoaica este agresivă, lovind mereu puternic și la limită, iar Simona se află mereu în dificultate
Break Duan, 1-3:

Chinezoaica își mărește avantajul, după primul break al meciului. Simona a servit slab, nu a plasat loviturile și i-a permis adversarei să controleze schimburile.
Game Duan, 1-2:
Ying-Ying este din nou în avantaj, după încă un game solid, cu lovituri excelente. Momentan, Simona nu reușește să treacă în avantaj pe game-urile în care se află la retur
Game Halep, 1-1:
Simona egalează rapid. Românca a reușit un as, a lovit puternic și a dominat schimburile
Game Duan, 0-1:
Chinezoaica își câștigă lejer primul game de servicu. Duan a servit bine, a lovit extrem de puternic și bine plasat, Simona nereușind să controleze punctele.