Tenis

Ana Bogdan, eliminată în turul II la Shenzen » Kristyna Pliskova s-a impus în minimum de seturi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 03 ianuarie 2018

Ana Bogdan, locul 105 WTA, a pierdut meciul cu cehoaica Kristyna Pliskova, locul 61 WTA, din n turul II al turneului de la Shenzen, China, scor 4-6, 6-7.

Meciul a fost unul echilibrat, Pliskova profitând în momentele tensionate de experiența mai mare. În primul set, Pliskova a făcut două break-uri, cedând un game de serviciu.

Setul doi a fost mai echilibrat, iar Ana Bogdan a ratat două mingi de set, la 5-4. În tie-break, Pliskova a fost mai sigură și a reușit să câștige meciul

În primul tur al turneului din China, Bogdan a trecut de Camila Giorgi, scor 6-4, 6-2, iar Pliskova a eliminat-o pe Ostapenko, scor 6-1, 6-4. Irina Begu și Simona Halep sunt româcele calificate în sferturile turneului del a Shenzen.