Tenis

Victorie categorică pentru Irina Begu » O așteaptă pe Simona Halep în semifinale la turneul de la Shenzen

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 04 January 2018

Irina Begu, locul 43 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Shenzen, China, după ce a trecut de Timea Babos, locul 55 WTA, scor 7-5, 7-5.

Duelul a fost unul echilibrat, partida durând două ore. În primul set, Begu și-a cedat serviciul de două ori, dar a reușit trei break-uri și a fructificat prima minge de set pe care a avut-o.

Setul doi a avut o desfășurare asemănătoare. La scorul de 6-5, după două break-uri făcute de fiecare jucătoare, Begu a avut o minge de meci, pe care a câștigat-o, asigurându-și calificarea în semifinale.

Pentru accederea în semifinală, Irina va primi 40 de puncte WTA și un cec în valoare de 43.663 de dolari.

În penultimul act, Begu se va dulea cu învingătoarea meciului Simona Halep - Aryna Sabalenka.