Tenis

Înfrângere pentru Sorana Cîrstea! Românca a revenit de la 0-4, a avut minge de set, dar a pierdut cu o jucătoare mai slab cotată

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 08 ianuarie 2018

Românca Sorana Cîrstea, a treia favorită a turneului de la Hobart, a fost eliminată în primul tur, după ce a pierdut cu Heather Watson, scor 5-7, 3-6.

Sorana, locul 37 WTA, a început dezastruos meciul și a fost condusă cu 4-0. Cîrstea a revenit, a avut 5-4 și minge de set, dar Watson, locul 74 WTA, a câștigat cu 7-5. Setul doi a fost echilibrat, iar la 4-3, Watson a făcut singurul break, distanțându-se la 5-3. Ulterior a servit pentru meci și a fructificat prima minge de meci.

Aceasta a fost a doua înfrângere a Soranei în 2018, după cea contra Anastasijei Sevastova, în trei meciuri disputate.

La turneul de la Hobart mai sunt trei românce, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu și Monica Niculescu.