Espanyol, victorie în faţa Barcelonei după 9 ani » Semifinalista Cupei Spaniei se stabileşte în returul de pe Camp Nou

Articol de Alexandru Stănilă  —  joi, 18 ianuarie 2018

În derby-ul Cataluniei, din turul sferturilor de finală ale Cupei Spaniei, Espanyol s-a impus în faţa Barcelonei, scor 1-0, obţinând astfel prima victorie în faţa rivalei locale după aproape 9 ani.

Cu Lionel Messi integralist, dar fără Alba, Rakitic sau Luis Suarez în primul "11", trupa pregătită de Ernesto Valverde a dominat teritorial în primul act, în stilul său caracteristic, însă poartă apărată de Diego Lopez a rămas intactă.

În cea de-a doua repriză, Barcelona a forţat prin introducerea lui Rakitic şi Suarez, iar în minutul 61, oaspeţii au obţinut o lovitură de la 11 metri, după ce Esteban Granero l-a faultat în careu pe Sergi Roberto. Penalty-ul a fost executat, în mod tradiţional, de Messi, însă şutul său a fost respins în corner de fostul portar al celor de la Real Madrid, spre bucuria fanilor de pe Estadi Cornellà-El Prat.

Spre final, Espanyol a încercat să reacţioneze şi a reuşit chiar să aibă câştig de cauză, la capătul unui atac excelent. După o cursă în flancul drept, Marc Navarro l-a găsit perfect în careu pe Oscar Melendo, care l-a executat pe Cilessen, cu un şut de lângă Pique.

Astfel, Barcelona pierde în faţa lui Espanyol după aproape 9 ani, ultimul eşec al trupei blaugrana împotriva rivalei locale înregistrându-se în februarie 2009, scor 1-2. Mai mult decât atât, trupa pregătită de Quique Sanchez Flores i-a administrat prima înfrângere lui Ernesto Valverde pe banca Barcelonei, după cele două din Supercupa Spaniei, contra lui Real Madrid, din luna august.

Returul dintre Barcelona şi Espanyol va avea loc o săptămână mai târziu, pe 25 ianuarie.

Echipele de start:

• Espanyol: Diego Lopez - Naldo, Lopez, Duarte - Caricol (58' Vila), Fuego (75' Fuego), Sanchez, Navarro - Darder (46' Baptistao), Granero - Moreno
  • Barcelona: Cillessen - Digne, Vermaelen, Pique, Roberto - Alena (59' Luis Suarez), Busquets, Paulinho (54' Rakitic) - Denis Suarez (78' Rafinha), Messi, Vidal