Stranieri

VIDEO Stanciu și-a arătat clasa la debutul pentru Sparta Praga: căpitan, două pase de gol și o bară

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 25 ianuarie 2018

Nicolae Stanciu (24 de ani) a debutat pentru Sparta Praga în amicalul contra celor de la Vltavin (Cehia), scor 3-0, și a făcut-o într-un stil mare.

Mijlocașul român a început ca rezervă, dar a contribuit la două dintre cele trei goluri și a reușit o bară înainte de a se deschide scorul. În minutul 54 și-a lansat un coleg cu o pasă lungă peste apărarea adversă, iar acesta din urmă a pasat decisiv în fața porții pentru Josef Sural, care a deschis scorul.

Cu un minut înainte de final, echipa lui Stanciu a majorat diferența, 2-0, prin Ben Haim, care a primit pasa decisivă de la mijlocașul român. Tot Ben Haim a stabilit scorul final în ultimul minut de joc.

În plus, Stanciu a purtat banderola de căpitan pe toată durata reprizei secunde.

5.000.000 €este suma pe care Sparta Praga plătit-o pentru a-l avea pe Stanciu. La acești bani se mai adaugă alte 4 milioane în funcție de performanțele românului: goluri/meciuri în Champions League și Europa League, plus trofee în Cehia în cei 3,5 ani de contract.