Tenis

Ana Bogdan, eliminată în turul II la Taipei » A pierdut dramatic cu Eugenie Bouchard

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 01 February 2018

Ana Bogdan, locul 89 WTA, a pierdut în fața canadiencei Eugenie Bouchard, locul 121 WTA, în turul doi al turneului de la Taipei, scor 5-7, 5-7.

Primul set a fost unul echilibrat, cele două jucătoare mergând cap la cap până la 5-5. Bogdan și-a pierdut de patru ori serviciul, în timp ce Bouchard a cedat de trei ori pe serviciul ei. La 6-5 pentru ea, Bouchard a fructificat prima minge de set și a trecut în avantaj.

Setul doi a fost la fel de echilibrat. La 4-5, Bogdan a salvat trei mingi de meci și a făcut break-ul. La 5-6, Bouchard a mai ratat o minge de meci, dar a fructificat-o pe a cincea și s-a calificat în sferturi.

Eugenie Bouchard o întâlni în sferturi pe Yafan Wang, care a trecut de Pauline Parmentier.