Tenis

VIDEO Și ultima româncă a fost eliminată de la Sankt Petersburg » Duel-șoc în sferturile competiției

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 01 februarie 2018

Irina Begu (37 WTA) a fost eliminată de Petra Kvitova (29 WTA) în optimile de finală ale turneului de la Sankt Petersburg, scor 3-6, 6-1, 1-6.

Primul set a fost cel mai lung și cel mai echilibrat. Un singur break, reușit în al 4-lea game, a decis câștigătoarea. Begu a defilat în actul secund. Cu un procentaj extrem de ridicat al punctelor câștigate pe primul serviciu, 85 la sută, Irina a închis setul în doar 31 de minute.

Decisivul a fost diametral opus. Serviciul nu a mai funcționat la aceeași parametri, doar 44 la sută din mingile de pe primul au intrat în careul Kvitovei. Cehoaica, dublă campioană la Wimbledon, în 2011 și 2014, s-a impus cu 6-1 și va juca în turul următor împotriva Jelenei Ostapenko (6 WTA), deținătoarea titlului de la Roland Garros.

Nicio româncă nu s-a calificat în sferturile competiției. Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur, în timp ce Ana Bogdan a fost eliminată astăzi de Eugenie Bouchard. Vezi aici detaliile