Stranieri

VIDEO Șumudică a fost eliminat din Cupa Turciei » 3 foști jucători din Liga titulari la Kayseri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 07 februarie 2018

Kayserispor a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Turciei de Akhisar, după 0-1 în tur și 2-2 astăzi.

Marius Șumudică a trimis în teren 3 dintre cei 4 fotbaliști aduși din Liga 1. Săpunaru, Boldrin și De Amorim nu au putut să întoarcă rezultatul manșei tur, când Akhisar s-a impus 1-0.

Prima parte a fost controlată de Kayserispor, însă oaspeții au fost cei care au punctat primii. Aydogdu a marcat în minutul 25, făcând misiunea lui Șumudică aproape imposibilă. Kravets a egalat 11 minute mai târziu, după pasa lui Kas.

Șumudică a mutat la pauză, dar intrările lui Vural, Mendes și Gyan nu au avut efect. Din contră, Ataseven a lovit pe contraatac în minutul 69. Rezultatul final a fost stabilit la ultima acțiune a partidei, dintr-un penalty transformat de ghanezul Gyan.

Kayserispor - AkhiSar 2-2
Au marcat: Kravets '36, gyan 92 / Aydogdu '25, Ataseven '70

ECHIPELE DE START

Kayserispor: Yildirim - Gulen, Kana, Săpunaru, Kas - Espinoza, Boldrin - Varela, Badji, de Amorim - Kravets
Antrenor: Marius Șumudică

Akhisar: Ozturk - Ataseven, Osmanpasa, Yumlu, Bayram - Celik, Sissoko, Serginho, Ceviker - Seleznev, Aydogdu
Antrenor: Okan Buruk

În campionat. Kayserispor este a 5-a, la 3 puncte de prima poziție care asigură calificarea în cupele europene, ocupată momentan de campioana Beșiktaș.