Liga Campionilor

OPTIMILE LIGII CAMPIONILOR // VIDEO + FOTO Thriller la Torino: Juventus a avut 2-0 și penalty, dar Tottenham are prima șansă la retur! City s-a distrat în Elveția

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 13 februarie 2018

Astăzi s-au disputat primele două meciuri tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Manchester City și-a asigurat calificarea încă din tur, câștigând la Basel, scor 4-0, în timp ce Juventus a terminat la egalitate cu Tottenham, scor 2-2, după ce a avut 2-0!

FC Basel - MANCHESTER CITY 0-4
Au marcat: gundogan '14 '53, B. Silva '18, aguero '23 - VIDEO
TEXT AICI

"Cetățenii" lui Guardiola au tranșat calificarea după doar 23 de minute, când tabela arăta un neverosimil 0-3. Gundogan, Silva și Aguero au transformat toate șuturile pe poarta lui Vaclik în goluri, iar fanii elvețieni aruncaseră deja prosopul. City nu a mai forțat după golul de 4-0 venit imediat după pauză și se gândește deja la derby-ul cu Arsenal din week-end.

Echipele de start:
FC Basel: Vaclick - Lacriox, Xhaka, Suchy - Lang, Frei, Serey Die, Riveros Galeano - Elyounoussi, Stocker - Oberlin
Antrenor: Raphael Wicky
Manchester City: Ederson - Walker, Kompany, Otamendi, Delph - De Bruyne, Fernandinho, Gundogan - Silva, Aguero, Sterling
Antrenor: Pep Guardiola

4,5
este cota lui Manchester City la câștigarea Ligii Campionilor, fiind principala favorită a caselor de pariuri

Juventus - tottenham 2-2
Au MARCAT: HIGUAIN '2 '9(pen) / kane '35, Eriksen 72- VIDEO
tEXT AICI

*Higuain a ratat un penalty în prelungirile primei reprize!

Juventus a comis-o pe teren propriu, într-un meci în care conducea cu 2-0 după doar 9 minute. Higuain a deschis scorul în minutul 2, dintr-o poziție evidentă de ofsaid, și a dublat avantajul 7 minute mai târziu, dintr-un penalty acordat cu întârziere de Felix Brych. Britanicii au revenit în joc prin golgeterul Kane, însă ultimul cuvânt al reprizei l-a avut tot Higuain. Argentinianul a ratat de data asta lovitura de pedeapsă primită în minutele de prelungire.

Repriza secundă a fost una închisă. Juventus a avut ocaziile mai mari, dar Eriksen a fost mai precis. A transformat inteligent o lovitură liberă în minutul 72, făcându-i pe londonezi favoriți la calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Juventus: Buffon - De Schiglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro, Khedira, Pjanic, Bernardeschi - Costa, Higuain, Mandzukic
Tottenham: Lloris - Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Eriksen, Dier, Dembele - Lamela, Kane, Alli