VIDEO CFR câștigă la Juventus, 2-0, și termină perfect sezonul regulat » Ioniță, primul gol pentru "feroviari"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 25 February 2018

CFR Cluj, liderul Ligii 1, s-a impus fără mari emoții pe terenul lui Juventus București, scor 2-0. Echipa lui Dan Petrescu încheie sezonul regulat pe primul loc, cu 59 de puncte, și va porni în play-off cu 30 de puncte.

Vezi AICI VIDEO de la meci!

Ardelenii au avut o primă repriză apatică, în care au fost la un pas să fie pedepsiți de insistența celor de la Juventus. Elek a fost aproape să deschidă scorul în minutul 34, dar a șutat peste poartă dintr-o poziție favorabilă.

Clujenii au replicat în minutul 39, când șutul periculos al lui Hoban a fost blocat providențial de fundașul Leca.

CFR a deschis scorul în minutul 64, prin Omrani, care a fructificat o respingere neinspirată a lui Drăghia și a înscris în poarta goală.

Avantajul "feroviarilor" a fost mărit în minutul 67 de Alexandru Ioniță. Fotbalistul adus de la Astra a ratat penalty-ul obținut de Deac, dar mingea s-a întors favorabil la el și a reușit să înscrie.

A fost primul gol al lui Ioniță pentru CFR de când a semnat cu echipa din "Gruia". Astfel, Ioniță a ratat două penalty-uri în acest sezon, unul pe când era la Astra, unul azi, ambele cu Juventus.

Lituanianul Arlauskis, titularul incontestabil din poarta clujenilor, s-a accidentat și nu a fost  în lot pentru meciul din această seară.

CFR încheie sezonul regulat pe locul 1, cu 59 de puncte, astfel că echipa lui Petrescu va începe play-off-ul cu 30 de puncte.

De partea cealaltă, Juventus continuă parcursul dezastruos din Liga 1. A strâns doar 11 puncte în sezonul regulat și va avea o misiune dificilă în play-out, unde va începe cu 6 puncte.

5 străini
a avut azi CFR în primul "11", cei mai puțini în acest sezon pe durata unui meci

Juventus București - CFR Cluj 0-2Au marcat: Omrani '64, Al. Ioniță '67TEXT / VIDEO

Echipele de start:

Juventus București: Drăghia - V. Dima, Kardes, Leca, F. Ștefan - G. Simion, Acolatse - Nicoară, Băjenaru, Rabei - Elek