Handbal

HC Zalău învinge dramatic, dar are șanse mici să meargă în semifinalele Cupei EHF » Tadici, trimis în tribună

Roxana Rob a fost cea mai bună jucătoare a Zalăului în meciul de aseară, punctând de 9 ori FOTO sportpictures.eu

Articol de Marian Ursescu  —  Saturday, 03 March 2018

HC Zalău are șanse mici la calificarea în semifinalele Cupei EHF, chiar dacă a câștigat prima manșă din sferturile de finală, 29-28.

Kastamonu Belediyesi, echipa turcă de la Marea Neagră, care se bazează pe 10 jucătoare străine, inclusiv o româncă, Anca Rombescu, a început excelent disputa de la Zalău. Trioul croat Marici- Serici-Elez, dar și rusoaicele Uskova și Sinițina le-au pus mari probleme gazdelor.

Apărarea, punctul forte al echipei lui Tadici, și-a găsit greu cadența, iar Kastamonu s-a distanțat pe tabelă. A fost 13-8 în minutul 21, cea mai mare diferență pe tabelă.
Roxana Rob, centrul ardelencelor, a dat tonul revenirii gazdelor. Au rămas trei goluri de recuperat, la pauză: 12-15.

În partea a doua presiunea gazdelor a fost mult mai mare. Zalăul a egalat la 15, iar apoi a trecut la conducere, 19-18. Pentru puține momente, pentru că "otomancele" au întors iar pe tabelă.

Pe margine, Gheorghe Tadici s-a certat cu toată lumea, a protestat la deciziile italienilor Di Domenico și Fornasier, iar aceștia i-au arătat cartonașul roșu în minutul 47!

Jucătoarele nu au resimțit momentul critic. S-au mobilizat și au trecut iar la conducere. Au întors iar de la 25-26 și au trecut la conducere, 27-26, 28-27. Oaspetele au tras cu dinții pentru un egal, dar Claudia Constantinescu a catapultat mingea în poartă când mai erau 17 secunde de joc pentru 29-28.

O victorie de palmares și de moral care dau Kastamonu drept favorită la calificare.
Asta o recunoaște și Tadici. "Mai avem cinci la sută șanse la calificare!".