Stranieri

VIDEO Primul meci oficial pentru Nedelcearu în Rusia » Ce a făcut fostul dinamovist la debut

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 March 2018

Ionuț Nedelcearu (21 de ani), fostul fundaș al celor de la Dinamo, a evoluat azi în primul meci oficial pentru Ufa, echipa rusă care l-a transferat în această iarnă.

Nedelcearu a fost integralist în remiza obținută de echipa sa pe teren propriu împotriva lui Dinamo Moscova, 1-1, și a încasat un galben în minutul 46. Meciul s-a jucat pe o temperatură crâncenă, în regiunea Bașchiria, unde orașul Ufa e capitală, fiind la ora meciului minus 8 grade.

Oaspeții au deschis scorul prin Markov, în minutul 17, în timp ce Ufa a egalat în minutul 51, grație reușitei lui Paurevici (VIDEO cu golurile).

Ufa e pe locul 6 în Rusia, cu 28 de puncte, în timp ce Dinamo Moscova e abia pe locul 13, cu 23 de puncte.

Ufa i-a plătit lui Dinamo 600.000 de euro în schimbul lui Nedelcearu, transferul materializându-se la jumătatea lunii februarie, cu doar câteva zile înainte de derby-ul Dinamo - FCSB.

Nedelcearu a primit o veste bună azi: e selecționat în premieră de Cosmin Contra la prima reprezentativă (lista preliminară a stranierilor, aici).