Tenis

INDIAN WELLS. Primele șocuri la Indian Wells » Maria Sharapova și Genie sunt OUT după primul tur » Toate rezultatele zilei

+6 Foto
Maria Sharapova // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 08 martie 2018

Maria Sharapova, locul 41 WTA, a pierdut categoric în primul tur la Indian Wells în fața japonezei Naomi Osaka, locul 44, scor 4-6, 4-6, după un meci de o oră și 37 de minute.

Maria Sharapova își continuă forma slabă de la revenirea în circuitul WTA, după supendarea pentru dopaj cu meldonium. Rusoaica a început slab meciul cu Naomi Osaka, 20 de ani, fiind condusă cu 4-1 de japoneză. Masha a revenit și a făcut 4-4, dar a mai cedat o dată pe propriu serviciu, iar Osaka a câștigat setul.

Setul doi a avut o desfășurare asemănătoare. Osaka a condus cu 4-2, dar Sharapova a egalat din nou. La 5-4, Osaka a făcut break, fructificând prima minge de meci și reușind calificarea. În turul doi, Osaka o va întâlni pe Agnieszka Radwanska, locul 32 WTA.

Și Eugenie Bouchard e out!

Beneficiară a unui wild-card, canadianca Eugenie Bouchard a fost și ea eliminată din primul tur. Bouchard, locul locul 116 WTA, a pierdut în două seturi cu americanca Sachia Vickery, locul 100 WTA, scor 3-6, 4-6.

Vickery, jucătoare venită din calificări, a condus cu 4-2 în meci și a reușit trei break-uri în primul set, suficiente pentru a câștiga. Setul doi a avut un parcurs asemănător. Vickery a avut 4-2 și 5-3, iar în final s-a impus cu 6-4, câștigând prima minge de meci.