Tenis

INDIAN WELLS. Irina Begu este OUT » A fost eliminată de una dintre marile favorite, după un prim set dramatic

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 10 March 2018

Irina Begu, 27 de ani, locul 36 WTA, a fost eliminată în turul II la Indian Wells după ce a pierdut în fața cehoaicei Karolina Pliskova, 25 de ani, locul 5 WTA, scor 6-7 (4), 1-6, după un meci de o oră și 30 de minute.

Irina a început perfect meciul, conducând cu 5-1, după două break-uri. Totuși, jucătoarea noastră nu a putut închide setul, ratând două mingi de set. Pliskova a revenit în joc și setul a ajuns în decisiv, unde cehoaica a jucat mai bine, a fost mai agresivă și a reușit să se impună.

Setul doi a fost dominat categoric de Pliskova. Begu nu a mai putut face față ritmului impus de cehoaică. Aceasta a făcut trei break-uri, cedând doar un game și asigurându-și calificarea în turul III.

România mai are două reprezentante la simplu la Indian Wells, Simona Halep și Sorana Cîrstea. Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu și Irina Begu au fost eliminate.