Tenis

Serena Willams și Caroline Wozniacki sunt de neoprit » Victorii clare la Indian Wells + toate rezultatele zilei

+3 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 11 martie 2018

Serena Williams, 36 de ani, își continuă parcursul la Indian Wells, primul turneu la care participă după 14 luni.

Americanca s-a impus în fața olandezei Kiki Bertens, locul scor 7-6 (5), 7-5, și s-a calificat în turul III, acolo unde o va întâlni pe sora sa, Venus Williams, care a învins-o pe Sorana Cîrstea.

Victorie și pentru Caroline Wozniacki

În primul set al meciului, Serena a fost condusă cu 5-3, dar a revenit și setul a ajuns în tie-break. Williams a jucat mai bine și s-a impus cu 7-5.

Setul doi a fost la fel de echilibrat. La 4-4, Serena a făcut break și a servit pentru câștigarea meciului, dar Bertens a câștigat game-ul. În final, Williams mai făcut un break și a servit cu succes pentru câștigarea meciului.

Și Caroline Wozniacki, locul 2 WTA și rivala Simonei Halep în lupta pentru primul loc, merge mai departe la Indian Wells.

Wozniacki s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-1, în fața Larei Arruabarrena, locul 80 WTA. În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 5-4, când Wozniacki a făcut singurul break și a câștigat setul.

În setul doi, Wozniacki a controlat jocul. A făcut două break-uri și a cedat doar un game, impunându-se categoric. În turul trei, Wozniacki o va întâlni pe Aliaksandra Sasnovich, locul 49 WTA.