Liga Campionilor

VIDEO + FOTO Șoc pe Old Trafford în optimile Champions League! Manchester United, OUT din competiție. Roma a întors rezultatul din tur cu Șahtior

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 13 martie 2018

Sevilla a produs marea surpriză a optimilor de finală din UEFA Champions League. După 0-0 în tur, spaniolii s-au impus pe Old Trafford, în fața lui Manchester United, scor 2-1.

Deși pornea ca mare favorită, United părăsește competiția. Introdus după pauză, Ben Yedder a înscris în minutul 74, la doua minute după ce a pășit pe gazon.

Tot el a făcut 2-0 în minutul 78, iar șansele lui United să mai revină erau tot mai mici. Romelu Lukaku a înscris în minutul 84, la un minut după o ratare incredibilă. Prea puțin însă, iar Sevilla merge mai departe.

În celălalt meci la optimilor AS Roma a izbutit să se califice în dauna lui Șahtior Donețk. Pierduse în Ucraina cu 2-1, dar s-a impus pe teren propriu, 1-0.

Edin Dzeko a reușit golul victoriei în minutul 52. Șansele oaspeților s-au compromis în minutul 79, când Ordets a fost eliminat.

AS ROMA - ȘAHTIOR DONEȚK 1-0

A marcat: Dzeko '52

VEZI AICI LIVETEXT / VEZI AICI VIDEO

AS Roma: Alisson - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Nainggolan, De Rossi, Strootman - Under, Dzeko, Perotti
Rezerve: Skorupski, Gerson, Schick, Peres, Pellegrini, Jesus, El Shaarawy

Șahtior: Pyatov - Butko, Ordets, Rakitsky, Ismaily - Fred, Stepanenko - Marlos, Taison, Bernard - Ferreyra
Rezerve: Kudryk, Alan, Dentinho, Khocholava, Kovalenko, Petryak, Zubkov

MANCHESTER UNITED - SEVILLA 1-2

Au marcat: Lukaku (84) / Ben Yedder (74, 78)

VEZI AICI LIVETEXT / VEZI VIDEO AICI

Manchester United: De Gea - Valencia, Smalling, Bailly, Young - Fellaini, Matici - Lingard, Sanchez, Rashford - Lukaku
Rezerve: S. Romero, Pogba, McTominay, Mata, Martial, Lindelof, Darmian

Sevilla: Rico - Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero - N'Zonzi, Banega - Sarabia, Vazquez, Correa - Muriel