VIDEO + FOTO Sepsi inaugurează stadionul cu 3 penalty-uri și două puncte pierdute la ultima fază

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 19 martie 2018

Sepsi Sf. Gheorghe și FC Voluntari au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci în care s-au acordat 3 lovituri de la 11 metri.

Stadionul Municipal din Sf. Gheorghe a fost astăzi gazda primului meci de liga 1. Oficialii au inaugurat-o cu fast (vezi detalii AICI), dar însă jucătorii nu s-au putut ridica la nivelul fanilor.

Conduși la pauză, scor 0-1, după un penalty transformat de Marinescu în ultimul minut la primei părți, elevii lui Eugen Neagoe au ieșit cu altă atitudine de la vestiare. Cătălin Popa, arbitrul întâlnirii, nu a vrut să strice sărbătoarea gazdelor. În minutul 49 a acordat penalty după o fază cel puțin ciudată. Fulop a transformat. Popa nu s-a oprit aici. A 3-a lovitură de pedeapsă a venit în minutul 71, de data această după un fault clar asupra lui Hadnagy.

Claudiu Niculescu a mutat imediat. Gabriel Deac și Florin Cernat au intrat și au impulsionat jocul oaspeților, care au egalat, nesperat, în al 2-lea minut de prelungir, prin Adrian Bălan.

Sepsi rămâne pe antepenultima poziție, cea care duce la barajul pentru rămânea în prima ligă. FC Voluntari acumulează 18 puncte și stă departe de emoțiile retrogradării.

Sepsi - FC Voluntari 2-2
Au marcat: fulop '49 '71 / Marinescu '45, Bălan 90+2
TEXT AICI VIDEO

UPDATE 20:00

Gazonul stadionului din Sf. Gheorghe se prezintă în condiții bune, iar partida va începe la ora programată.

echipele de start

Sepsi: Rîmniceanu - Dalmau,V iera, Obsivac, Sato - Ghinga, Gorrin - Tandia, Fülöp, Hamed - Hadnagy
Antrenor: Eugen Neagoe

FC Voluntari: Mincă - Pleașcă, Balaur, Cazan, Bucurică - Lazăr, L. Marinescu, Căpățână, D. Benzar, Ivanovici - Bălan
Antrenor: Claudiu Niculescu