Tenis

Monica Niculescu, de neoprit! Venită din calificări, și-a surclasat adversara din primul tur de la Miami

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 21 martie 2018

Monica Niculescu (70 WTA) a obținut o victorie categorică în primul tur de la Miami, reușind să se impună în fața kazacei Yulia Putintseva (75 WTA), scor 6-2, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 38 de minute.

Jucătoarea noastră a avut o evoluție solidă în primul set, exasperându-și adversara cu forehand-urile sale caracteristice și a pus presiune în permanență la retur, unde a reușit nu mai puțin de 3 break-uri.

Niculescu a preluat conducerea și în setul secund, s-a distanțat rapid la 5-2, dar nu a reușit să închidă meciul la prima ocazie. A făcut-o însă la 5-4, obținând calificarea în turul II.

Monica Niculescu o va înfrunta în turul secund pe sloavaca Magdalena Rybarikova (18 ATP).

Niculescu a trecut două tururi de calificări pentru a accede pe tabloul principal, învingându-le fără probleme pe Yanina Wickmayer și Antonia Lottner.

Tot în această seară urmează să evolueze și Irina Begu, care o va înfrunta pe americanca Danielle Rose Collins, după ora 22:00. Partida va putea fi urmărită în format liveSCORE pe GSP.ro.