Stranieri

Performanță importantă pentru Reghecampf în Emirate » Calificare după un meci dramatic, cu 7 goluri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 22 martie 2018

Dacă în Liga Campionilor Asiei s-a făcut de rușine, Al-Wahda, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf, s-a calificat astăzi în finala Cupei Ligii Emiratelor Arabe.

Echipa românului s-a impus în returul din semifinala cu Dibba Al Fujairah, scor 4-3, după ce în tur obținuse o altă victorie spectaculoasă, 4-2.

Al-Wahda a început dezastruos meciul, iar calificarea era în pericol încă din startul meciului, după ce Al Fujairah conducea cu 2-0 în minutul 4. Echipa lui Reghe a egalat până la pauză, însă s-a văzut din nou condusă în minutul 48. Al-Wahda a reușit să tranșeze partida în final, după ce argentinianul Sebastian Tagliabue a reușit o "dublă" în minutele 90 și 90+4.

În finală, Al-Wahda o va întâlni pe câștigătoarea "dublei" dintre Al-Ahli Dubai și Al Wasl. Laurențiu Reghecampf va lupta astfel pentru al doilea său trofeu în Emirate, după ce recent a câștigat Supercupa Emiratelor Arabe.