Tenis

VIDEO Înfrângere categorică pentru jucătoarea care le-a bătut pe Halep, Serena sau Sharapova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 23 March 2018

Elina Svitolina a învins-o categoric pe Naomi Osaka, scor 6-4, 6-2, și s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale turneului de la Miami.

Svitolina a întrerupt seria excelentă a niponei Osaka. Numărul 4 WTA a servit excelent, cu un procentaj de 75 la sută al primului serviciu. Mai mult, ucraineanca a câștigat 82 la sută dintre punctele jucate cu prima mingea.

Osaka a rezistat în partidă doar până la scorul de 3-2 în primul set. A urmat o serie remarcabilă a ucrainencei, care a câștigat 8 din următoarele 9 game-uri.

Svitolina va juca în turul următor împotriva câștigătoarei partidei dintre Daria Gavrilova și Andreei Petkovic.

capăt de drum pentru osaka

Osaka traversează cea mai bună perioadă a carierei. Campioană la Indian Wells după un parcus impecabil, în care a trecut de Sharapova, Radwanska, Pliskova Halep și Kasatkina, nipona nu s-a dezis nici la Miami, unde a învins-o în primul tur de Serena Williams, scor 6-3, 6-2.

Svitolina pare să fi găsit soluția împotriva japonezei, pe care a învins-o pentru a 2-a oară în 2018, după meciul din sferturile de finală de la Dubai, scor 6-2, 6-4.