Nationala

VIDEO Golul fabulos care dă calculele naționalei de tineret peste cap » Tremură pentru calificarea la Campionatul European

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 23 martie 2018

Portugalia U21 a învins categoric reprezentativa din Liechtenstein, scor 7-0, și poate trece pe prima poziție în clasament dacă va câștiga meciul restant.

Portugalia a pornit ca din tun și a intrat la pauză cu un avantaj de 5 goluri. Selecționerul Rui Jorge a schimbat în partea secundă și s-a mulțumit cu un joc de posesie. Partida s-a terminat 7-0, iar portughezii au calificarea la European în propriile mâini.

Reprezentativa U21 a Bosniei a trecut de echipa similiară a Țării Galilor, scor 1-0, și a egalat România în fruntea grupei a 8-a a calificărilor pentru CE 2019.

Bosnia a fost la controlul partidei de la un capăt la celălalt. Formația antrenată de Vinko Marinovic a reușit să marcheze golul victoriei în minutul 65, prin fundașul Darko Todorovic, și a închis perfect partida până la final.

Bosnia a egalat România în fruntea clasamentului grupei a 8-a a calificărilor pentru Campionatul European U21 din 2019. Cele două formații au acumulat 12 puncte dupăă 6 partide și pot fi depășite de Portugalia, care se află la 2 puncte în spate și are un meci restant.