Nationala

OUT de la Turul de Elită » Naționala de juniori a pierdut meciul decisiv, 0-2, și nu merge la EURO

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 25 martie 2018

România U17 a ratat șansa de a se califica la Campionatul European 2018. Naționala antrenată de Aurel Țicleanu a pierdut și al doilea meci de la turul de elită, 0-2 cu Ungaria.

România - Ungaria 0-2A marcat: Toth-Gabor 29'-pen.,49'

Meciul a început echilibrat. După 10 minute, portarul României, Ducan a fost schimbat după ce a fost lovit de un adversar. În minutul 20, Toma a centrat pe jos, în careu, dar mingea nu a ajuns la niciun coleg. Două minute mai târziu, Papp a șutat puternic, dar mingea a lovit poarta României. Ungaria a stabilit scorul pauzei în minutul 29, când Toth-Gabor a marcat din penalty.

România a avut două ocazii în starul reprizei a doua, prin Markovic, dar tot Ungaria a marcat. Toth-Gabor a reușit dubla în minutul 49, după ce a marcat din careu, după ce portarul Șerban nu a reușit să rețină o minge înaltă trimisă din corner. Până la pauză, naționala României nu a reușit să mai pună în pericol poarta adversarilor.

Echipa de start România: 12. Ducan (Șerban 10') - 13. Rus, 4. Catrici, 5. Marin, 15. Chiorean - 6. Negrean, 8. Albu-cpt., 18. Cohan - 9. Toma, 10. Markovic, 7. Nițu
Rezerve: 1. Șerban - 2. Georgescu, 3. Boloca, 11. Dumitru, 14. Mărginean, 16. Vlad, 17. Stan, 19. Enache, 20. Marrone
Selcționer: Aurel Țicleanu

În primul meci, România a pierdut cu Israel, 1-5. După două meciuri, România este pe ultimul loc, cu 0 puncte, și nu mai are șanse la calificare.  În celălalt meci al zilei, Slovenia a bătut Israel, scor 3-0.

Clasamentul grupei după două runde
1. Slovenia 4p (4-1)
2. Ungaria 4p (3-1)
3. Israel 3p (4-5)
4. ROMÂNIA 0p (1-7)

Doar prima clasată se califică la Campionatul European. Ultima etapă a Turului de Elită este programată pe 28 martie, tot de la ora 15:00.

Se mai joacă

România – Slovenia | Stadion Üllo Városi Sporttelep, Üllo
Ungaria – Israel | Stadion Hidegkúti Nándor, Budapesta

5 DETALII DESPRE TURNEUL FINAL:

• Turneul final va avea loc în Anglia (4-20 mai 2018)
  • - S-au calificat până acum Anglia (gazdă), Italia, Suedia, Olanda (au încheiat turul de elită)
  • - Se joacă la Rotherham (12.000 locuri), Walsall (11.300), Chesterfield (10.500), Burton (două stadioane, 6.900 și 1.500), Loughborough (3.000)