Nationala

ROMÂNIA U19 - UCRAINA U19 1-2 // FOTO Gestul stupid al lui Moruțan și gafa lui Vlad ne-au costat prezența la turneul final

+1 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 27 martie 2018

Olimpiu Moruțan (18 ani), fotbalist cumpărat de Gigi Becali de la FC Botoșani, a marcat golul României în partida pierdută cu Ucraina, scor 1-2, și a fost eliminat imediat pentru un gest stupid.

Olimpiu Moruțan a trimis mingea în poartă în minutul 77. A urmat un moment de descătușare, firesc, România fiind calificată la Campionatul European la acel scor.

Arbitrul a sancționat gestul mijlocașului de la Botoșani, i-a acordat al doilea galben, iar România a rămas în 10 în ultimele 15 minute. Ucrainenii au profitat, au împins liniile și au egalat rapid, ajutați și ieșirea hazardată a lui Andrei Vlad, 18 ani.
Mykolenko ne-a ucis speranțele în minutele de prelungire.

Vezi desfășurarea partidei dintre România și Ucraina, scor 1-2!

"Moruțan e tânăr. Sper să învețe din acest gest și să nu se mai repete"