Stranieri

FOTO Jackpot dublu pentru Reghecampf » Al doilea trofeu în Emirate și un bonus consistent primit din partea conducerii

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 29 martie 2018

Laurențiu Reghecampf, antrenorul lui Al-Wahda, și-a trecut în această seară în palmares un nou trofeu.

Echipa lui s-a impus fără probleme în finala Cupei Ligii Emiratelor Arabe, învingând-o cu 2-1 pe Al Wasl.

Al-Wahda a început meciul bine, iar în minutul 30 conducea deja cu 2-0, după reușitele lui Ahmed (min.14) și Tagliabue (min. 30). Mendes a redus din diferență pentru oaspeți în minutul 61, însă scorul a rămas neschimbat până la final. Asta în ciuda faptului că echipa lui Reghe a terminat meciurile cu doi oameni mai puțin, după eliminările lui Rashid (min.67) și Al Menhali (min.80).

Este al doilea trofeu cucerit de Reghecampf pe banca lui Al-Wahda, alături de care mai câștigase o Cupă a Emiratelor, în luna ianuarie a acestui an.

Grație victoriei, Reghecampf și-a asigurat și un bonus extrem de consistent din partea conducerii: 500.000 de euro.

Victoria vine la doar câteva zile după ce Hary Reghecampf, tatăl tehnicianului, s-a stins din viață. Antrenorul a declarat că îi dedică succesul tatălui său.