Tenis

VIDEO Ostapenko e în finală la Miami! Letona impresionează la fel ca la Roland Garros, când a bătut-o pe Halep

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 30 March 2018

Letona Jelena Ostapenko, locul 5 WTA, continuă forma bună și s-a calificat în finala de la Miami, învingând-o pe Danielle Rose Collins, locul 93 WTA, scor 7-6 (1), 6-2. Ultimul act al turneului se va juca sâmbătă, de la ora 20:00.

Primul set a fost unul echilibrat. Fiecare jucătoare a reușit câte două break-uri, iar setul s-a decis în tie-break, acolo unde plusul de experiență al letonei a fost decisiv, cedând doar un punct. În setul doi, Ostapenko a început mai bine, făcând break în primul game și conducând până la final. La 5-3, Jelena a mai câștigat încă o dată pe serviciul adversarei, asigurându-și calificarea.

Venită din calificări, americanca Danielle Rose Collins, locul 93 WTA, a avut un traseu spectaculos, trecând de Irina Begu, Coco Vandeweghe, Dona Vekic, Monica Puig și Venus Williams.

În finală, Jelena Ostapenko o va întâlni pe Sloane Stephens. Americanca de pe locul 12 WTA a trecut în semifinale de Victoria Azarenka (Detalii aici).