+13 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 31 martie 2018

Gaz Metan a obținut a doua victorie consecutivă în Liga 1, impunându-se pe terenul lui FC Voluntari, 2-1, după un meci tensionat, în care arbitrul Adrian Cojocaru a acordat 3 cartonașe roșii.

FC Voluntari a început cum nu se putea mai rău meciul, iar Adrian Bălan a văzut roșu direct după o intrare dură asupra lui Fytanidis. Prima repriză a fost una extrem de slabă, energizată doar de jocul extrem de dur al celor două echipe.

În minutul 55, arbitrul Adrian Cojocaru a restabilit egalitatea numerică după ce Marius Constantin a văzut al doilea galben ca urmare a unei intrări dure. Peste doar 5 minute, medieșenii au mai rămas fără un jucător, Darius Olaru fiind și el eliminat după o altră intrare agresivă.

Culmea, Gaz Metan a început să joace mai bine în inferioritate numerică. Ely Fernandes a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 70, după ce a fructificat pasa ideală a lui Rondon.

În minutul 80, Rondon a majorat avantajul ardelenilor, marcând cu un șut superb de la marginea careului.

FC Voluntari a reintrat în meci în minutul 88, când Florin Cernat a înscris din penalty. S-a terminat însă 1-2, Gaz Metan părăsește ultimul loc și aprinde și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării.

Medieșenii au urcat până pe locul 5 în play-out, cu 14 puncte, în timp ce FC Voluntari rămâne pe 3, cu 18 puncte.

Clasament play-out

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaș 1-2
Au marcat: Cernat '88 p. / Ely Fernandes '70, M. Rondon '80
TEXT /
*Adrian Bălan, jucătorul gazdelor, a fost eliminat în minutul 16 după o intare dură, cu ambele picioare, asupra lui Fytanidis
**S-a restabilit egalitatea numerică, după ce Marius Constantin a fost eliminat în minutul 55 după o intrare dură cu cotul
** Gaz Metan rămâne cu doi oameni în minus în minutul 60, Darius Olaru fiind și el eliminat

Echipele de start:

FC Voluntari: Mincă - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică - Marinescu, Lazăr - Căpăţână, Ivanovici, Pârcălabu - Bălan