Liga Campionilor

GALERIE FOTO + VIDEO Ronaldo, împăratul torinezilor! Seara în care Cristiano a fost aplaudat în picioare de italieni, iar Juventus a fost umilită de Real Madrid » Vezi golul fabulos al lui CR7

+25 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 03 aprilie 2018

În această seară au avut loc primele două meciuri din sferturile Ligii Campionilor. Real a învins-o pe Juventus în Italia cu 3-0, în timp ce Bayern a câștigat în deplasare la Sevilla, 2-1.

După un meci magistral făcut de Cristiano Ronaldo, Real Madrid s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Juventus și e 99% calificată în semifinalele Ligii.

Starul portughez a deschis scorul după doar 3 minute, finalizând perfect pasa lui Isco.

Real își putea majora avantajul până în pauză, dar șutul-bombă al lui Kroos a lovit bara transversală.

STANDING OVATION ITALIAN PENTRU CR7

Recitalul lui Ronaldo a continuat în minutul 64. De data aceasta, Cristiano a înscris un gol de-a dreptul senzațional! Carvajal a centrat din lateral, iar portughezul a înscris printr-o foarfecă de excepție. Imediat, acesta a primit un standing-ovation din partea întregului stadion. VIDEO cu superexecuția AICI

Real a tranșat calificarea în minutul 72, când Ronaldo și Marcelo s-au distrat cu apărarea torinezilor, iar brazilianul a îndeplinit o simplă formalitate. Ronaldo putea face hatrick-ul pe final, dar Buffon s-a opus salvator în două rânduri.

Juventus - Real Madrid 0-3Au marcat: Ronaldo '3, '64, Marcelo '72TEXT / VIDEO

Fază senzațională și moment istoric la Torino, în minutul 64! Centrare Carvajal, iar Cristiano înscrie din foarfecă! Fanii italieni s-au ridicat în picioare și l-au aplaudat pe magnificul adversar portughez, chiar dacă Real făcea în acel moment 2-0!

Echipele de start:

Juventus: Buffon - De Sciglio, Barzagli, Chiellini, Asamoah - Khedira, Bentacur - Costa, Dybala, Alex Sandro - Higuain
Rezerve: Szczesny, Cuadrado, Lichsteiner, Mandzukici, Marchisio, Matuidi, Rugani
Antrenor:
Massimiliano Allegri

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Modrici, Kroos, Casemiro, Isco - Benzema, Ronaldo
Rezerve: Casilla, Asensio, Kovacici, T. Hernandez, Lucas, J. Vallejo, Bale
Antrenor:
Zinedine Zidane

BAYERN A ÎNTORS CU SEVILLA

În al doilea meci al serii, Bayern Munchen s-a impus pe terenul lui FC Sevilla, scor 2-1, deși a fost condusă cu 0-1.

Sevilla a deschis scorul în minutul 31, prin Sarabia, care a fructificat pasa lui Escudero și l-a învins fără emoții pe Ulreich.

Bayern a egalat în minutul 37, când șutul lui Ribery a fost deviat în proprie poartă de Jesus Navas.

Bayern a dat lovitura decisivă în minutul 68, prin Tiago Alcantara, care a finalizat cu capul după centrarea perfectă a lui Ribery.

Returul va avea loc pe 11 aprilie, pe terenul lui Bayern Munchen.

FC Sevilla - Bayern Munchen 1-2Au marcat: Sarabia '32 / a.g. Jesus Navas '37, Alcantara '68Click AICI pentru liveTEXT / VIDEO

FC Sevilla: Soria - Navas, Kjaer, Lenglet, Escudero - N'Zonzi, Pizarro - Sarabia, Vazquez, Correa - Ben Yedder
Rezerve: Rico, Arana, Nolito, Geis, Muriel, Pareja, Ramirez
Antrenor: Vicenzo Montella

Bayern Munchen: Ulreich - Kimmich, Boateng, Hummels, Bernat - Muller, A. Vidal, Martinez, Alcantara, Ribery - Lewandowski
Rezerve: Starke, Rafinha, Robben, J. Rodriguez, Rudy, Sule, Wagner
Antrenor: Jupp Heynckes