VIDEO Viitorul a învins-o pe Poli Iași, 2-0 » Familia Hagi, cifre senzaționale! Ianis, cel mai bun din 2018

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 06 aprilie 2018

Viitorul s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Poli Iași într-un meci din etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1.

Moldovenii au început mai bine și după un sfert de oră au avut o ocazie uriașă prin Andrei Cristea, care a trimis peste poartă singur cu goalkeeperul advers.

4 goluri și 3 pase decisive în 8 meciuri a bifat Ianis Hagi de când a revenit în Liga 1, fiind jucătorul cu cele mai bune cifre din campionatul României în 2018

6 victorii
din tot atâtea întâlniri directe are Gică Hagi în fața lui Flavius Stoican

16 meciuri fără gol primit are Viitorul în acest sezon, dintre care 5 în 2018

9 jucători de maxim 21 de ani a avut Hagi azi pe teren, dintre care 8 autohtoni

Scorul a fost deschis după 59 de minute din meci, când Voduț a fost omul potrivit la locul potrivit și a deviat în poartă mingea șutată de Sin.

Cu patru minute înainte de final, Ianis Hagi a dat lovitura de grație după un dribling în fața portarului și un șut sigur.

Viitorul a acumulat 29 de puncte după primele 4 etape și ocupă locul 4, în timp ce moldovenii au rămas fără victorie și sunt ultimii în play-off, cu 20 de puncte.

POLI IAȘI - VIITORUL 0-2
Au marcat: Voduț 59, I. Hagi 86
Vezi meciul liveTEXT! / Vezi VIDEO cu golurile partidei!

Echipele de start:

Poli Iași: Kelava - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, A. Sin - Platini, Qaka, Mihăescu, Panțîru - Jo, A. Cristea
Rezerve: Koșelev, Chelaru, Gavrilă, Ștefănescu, Zaharia, Kizito, Pedro

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer - Cicîldău, T. Băluță, Vînă, I. Hagi - M. Voduț, A. Mățan
Rezerve: Buzbuchi, Drăguș, Gavra, Casap, Ciobanu, Hodorogea, Lima