Certat de Budescu, Dică îi dă un mesaj direct vedetei FCSB: "Voi discuta cu tine și la final"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 09 aprilie 2018

Nicolae Dică a dezvăluit motivul pentru care l-a înlocuit pe Constantin Budescu la pauza victoriei cu U Craiova, scor 2-0.

"Am făcut o partidă excelentă. I-am dominat tactic pe cei de la Craiova. Asta e tot ce ne-am dorit. Să ajungem pe primul loc, cu un avans liniștitor.

În prima repriză am avut niște găuri în zonele centrale. Budi nu reușea să coboare cu omul lui. Trebuia să devenim mai compacți. L-am introdus pe Florin Tănase, un jucător mult mai bun din punct de vedere defensiv", a declarat Dică la TV Digi Sport.

...despre înlocuirea lui Budescu: "Am vorbit cu Budi înante de joc, știam că are o problemă la genunchi. I-am spus să dea totul 45 de minute și apoi îl voi menaja. Vom avea o discuție cu el și la final. La pauză nu am mai avut timp să îi explic. Știa că nu va juca tot meciul".

Constantin Budescu a fost schimba la pauză și a declarat la finalul meciului că "s-a simțit nerespectat, folosit" și vrea explicații de la Nicolae Dică. Vezi declarația integrală AICI!