Liga Campionilor

Presa catalană a luat foc după Real Madrid - Juventus, 1-3: "Jaful secolului. Scandalos. Arbitrul a inventat un penalty inexistent"

+4 Foto

Articol de Theodor Jumătate  —  Thursday, 12 April 2018

Ziarele din Catalunya au criticat dur prestația lui Michael Oliver din Real Madrid - Juventus, 1-3.

Exact cum era de așteptat. Ziarele catalane parcă au uitat de umilința suferită de Barcelona în Cetatea Eternă, răzbunându-se pe Real Madrid. În opinia lor, campioana Europei s-a calificat în semifinalele Champions League numai pentru că a ajutat-o "centralul" englez Michael Oliver, cu acea lovitură de pedeapsă dictată în minutul 90+3.

Sport este, de departe, cel mai agresiv. "Jaful secolului" a fost titlul de pe copertă. "Scandalos. Arbitrul a inventat un penalty inexistent doar ca Realul să joace semifinalele, iar Juventus a încheiat meciul distrusă, ratând o «remontada» istorică".

Mundo Deportivo a completat. "Master în arbitraj", a titrat cotidianul din Barcelona. "Madridul trece mai departe în stilul său caracteristic, cu un penalty foarte dubios în minutul 90+3".