Dan Petrescu sare la gâtul arbitrului și după victoria cu Viitorul: "Ne-a anulat un gol valabil"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 15 aprilie 2018

Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, a acuzat arbitrajul lui Istvan Kovacs din meciul câștigat de ardeleni pe terenul Viitorului, scor 2-1.

"Știam că atunci când vii la Viitorul e foarte greu. E extrem de greu ca cineva să-i dea două goluri. Gică are jucători foarte buni. Am pregătit meciul să ne apărăm sus. Aveam nevoie de o victorie.

Cred că meritam și al treilea gol, deși l-am înscris și ne-a fost anulat. Eu zic că golul a fost valabil (n.r. la faza unde arbitrul a dictat fault în atac al lui Țucudean la portarul Cojocaru, în minutul 39). În repriza secundă Viitorul a atacat, iar noi am căzut fizic. Ocaziile la poarta noastră nu au existat. Penalty-ul a fost dat prea ușor. Am obținut trei puncte foarte, foarte mari. E bine că n-am pierdut în 2018", a declarat Dan Petrescu la Look TV.

"Țucu mi-a dat peste picior, el spunea că nu m-a atins, dar chiar m-a lovit" Valentin Cojocaru, portar Viitorul

Clasament

VIITORUL - CFR CLUJ 1-2  VIDEO / TEXTAu marcat: I. Hagi '85 / Omrani '11, Deac '25

*Dan Petrescu a fost foarte nervos, fiind surprins dând cu pumnii în pământ și comentând la deciziile arbitrului // Captură TV Telekom Sport