Hochei

Fără Steaua!

Articol de Roxana Fleşeru  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Finala Campionatului Naţional se va disputa în absenţa "roş-albaştrilor"

Premieră negativă pentru Steaua în sezonul 2007-2008. Echipa de hochei nu va lupta pentru titlu după cincizeci şi cinci de ani. Steaua a pierdut primul meci din cadrul etapei a şasea a Superligii în faţa celor de la HC Csikszereda cu 2-5 (0-2, 2-2, 0-1) şi s-a aruncat singură în afara luptei pentru laurii naţionali. Chiar dacă au intrat la începutul seriei de meciuri din Superliga Steaua era lider, cele patru înfrîngeri în faţa Sport Clubului şi sincopele din partidele cu HC Csikszereda au contat la spulberea visului celui de al 42-lea titlu naţional.

Ieri, steliştii erau obligaţi ca pe teren propriu să învingă echipa preşedintelui FRH, Janos Kurko. Şi azi să învingă din nou pentru a-şi asigura iar o finală cu rivalii de la Sport Club Miercurea Ciuc. Steliştii n-au reuşit ce şi-au propus, şi azi, de la ora 15:30, vor juca într-un meci fără miză. Jucătorii de la HC Csikszereda au pornit determinaţi să ajungă să lupte în premieră pentru titlul naţional. În prima repriză au fost singurii care au marcat, distanţîndu-se la 2-0. Partea de mijloc s-a încheiat la egalitate, cînd Steaua a dat speranţe în tribunele patinoarului Mihai Flamarapol. Elevii lui Marius Gliga n-au mai percutat atît de mult în ultima repriză, cînd harghitenii au mai înscris o dată. Finala Campionatului Naţional se va disputa între Sport Club Miercurea Ciuc şi HC Csikszereda.