INTER - JUVENTUS 2-3 // Higuaín a înscris după aproape 12 ore! Atacantul o menține pe Juve lider în Serie A

Articol de Theodor Jumătate  —  duminică, 29 aprilie 2018

Gonzalo Higuain a marcat golul victoriei în Inter - Juventus 2-3 și îi menține pe torinezi pe locul 1 în Serie A, în fața celor de la Napoli.

Argentinianul nu putea să înscrie. Oricât ar fi încercat, rata din toate pozițiile. Din 14 martie, de două luni și jumătate, de la 2-0 cu Atalanta acasă, când punctase și pasase decisiv, Higuaín nu mai găsise plasa.

Și sâmbătă, a scăpat singur cu portarul în repriza secundă, la 1-1, dar a tras pe lângă. S-a trezit în minutul 89, exact când Juventus avea mai mare nevoie de un gol de trei puncte. Cu capul, pentru 2-3 pe "Meazza". A marcat din nou după 716 minute.

"Orgoliu, foame, sete de victorii. Acesta e Juventus", afirmă Higuaín. "Luptăm până la moarte pentru a cucerit al șaptelea titlu".