Liga 2

Dunărea Călărași este la un punct de promovare! Un fost jucător de la Dinamo a adus victoria cu o superexecuție

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 29 aprilie 2018

Dunărea Călărași, locul 1, este la un pas de promovarea în Liga 1, având de nevoie de un punct în următoarele  6 etape pentru a fi promovată matematic.

Formația lui Dan Alexa a câștigat cu greu pe terenul celor de la Luceafărul Oradea, locul 13, scor 2-1. Dunărea a deschis scorul în minutul 4, prin Valentin Alexandru, care a marcat din penalty. În minutul 58, Vlad Rusu a egalat, tot din lovitură de la 11 metri.

Meciul a devenit tensionat, iar la jumătatea reprizei secunde, staff-ul și antrenorii celor două echipe s-au luat la ceartă, Dan Alexa fiind extrem de nervos. Introdus pe parcurs, atacantul Baudoin Kanda, fost la Dinamo II, a adus victoria Dunării Călărași. Acesta a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, trimițând mingea în vinclu.

Cu 6 etape înainte de final, Dunărea are 80 de puncte, cu 3 peste AFC Hermannstadt, locul 2, și cu 15 peste Chindia. Dunărea va mai obține automat 3 puncte, din meciul cu ASA Târgu Mureș, formație retrasă din campionat.
Chindia Târgoviște se menține pe locul 3, loc de baraj, după victoria cu Academica Clinceni, scor 1-0. Marcatorul singurului gol a fost atacantul Daniel Florea.

Rezultatele înregistrate sâmbătă

CS Snagov - Metaloglobus 2-0 (Bortoneanu 4', Vlădoiu 78')
Știința Miroslava - UTA Arad 1-2 (Ambrosie 90+3'/ Popa 41', Hlistei 80')
Ripensia Timișoara - CS Afumați 2-1 (Dumiter 49', Toma 78' / Vasile 12')
Unirea Brăila - AFC Hermannstadt 0-6 (Țăranu 16', Stoica 58', Curtean 60', Blănaru 69', Rusu 71', P. Petrescu 83')
ASU Poli - Pandurii 1-1 (Mera 10'/ Brînzan 76')
Foresta - Olimpia Satu Mare 3-0 "la masa verde"
ASA Tg. Mureș - CS Balotești 0-3 "la masa verde"