VIDEO + FOTO Sepsi OSK rămâne neînvinsă și după meciul cu Dinamo, 2-0 » "Dubla" lui Tandia a decis duelul

+29 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 30 April 2018

Sepsi OSK s-a impus în fața lui Dinamo, scor 2-0, și continuă să rămână neînvinsă în play-out.

Prima repriză a fost una ștearsă, cu puține ocazii de poartă și multe inexactități tehnice din partea jucătorilor ambelor echipe. Imaginea primelor 45 de minute a fost spălată de reușita lui Birahima Tandia, din minutul 30.

Repriza secundă a fost una diametral opusă. Dinamoviștii au revenit cu o altă atitudine de la vestiar, dar s-au lovit de o defensivă exactă și de niște contre tăioase ale gazdelor. Moldoveanu a ratat două ocazii importante, luându-l de fiecare dată la țintă pe Niczuly.

Arbitrul Iulian Dima a avut de furcă în ultimele 5 minute. Alex Rodriguez a fost agățat de Penedo în interiorul careului, centralul a dictat penalty, dar după consultări cu tușierul a revenit asupra deciziei: simulare și cartonaș galben!

Dinamoviștii au trimis jucătorii înalți în față, dar nu amenințat poarta adversă în cele 5 minute de prelungire. Mai mult, Tandia a lovit pe contraatac, 2-0,  și a dinamitat peluza din spatele lui Penedo.

• Finalul meciului a fost sub semnul violențelor între suporteri. Dinamoviștii au capturat un steag al Ungariei și au stârnit furia jandarmilor. Vezi detalii AICI!

Sepsi - Dinamo 2-0
A marcat:
Tandia '29 '90+1

Dinamo: Penedo - Corbu, Maric, Grigore, Olteanu - Hanca, Nistor, Mahlangu - Pesic, Popa, Moldoveanu
Rezerve: Muțiu, Dudea, Popescu, Șerban, Salomao, I. Gheorghe, Nemec
Antrenor: Florin Bratu

Sepsi: Niczuly - A. Martinez, Jure, Viera, Sato Daisuke - Ghinga, Petroviki - Tandia, I. Fulop, Hamed - Simonovski
Rezerve: Bela Fejer, Kuku, C. Dima, A. Rodriguez, I. Ursu, F. De Oliveira, Hadnagy
Antrenor: Eugen Neagoe

Arbitru: Iulian Dima (București) / Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava) și Alexandru Vodă (Alba Iulia) / Rezervă: Andrei Antonie (București) / Observator: Sorin Boca (Iași)