VIDEO+FOTO Mutu îl învinge pe prietenul Neaga, scor 3-2, și Poli Timișoara continuă să sufere în subsolul clasamentului

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 04 mai 2018

FC Voluntari a câștigat în deplasarea din etapa a 8-a din play-out cu ACS Poli Timișoara, scor 3-2, după un meci de excepție făcut de Daniel Benzar.

Jucătorul împrumutat de la FCSB a deschis scorul în minutul 7, când a profitat de o minge respinsă de Straton.

Ilfovenii au majorat diferența cu două minute înainte de pauză după lovitura de pedeapsă transformată de Laurențiu Marinescu. Cel care a obținut faultul în careu a fost tot Daniel Benzar.

În minutul 55, Alin Șeroni a văzut al doilea cartonaș galben și a fost trimis la cabine. Trei minute mai târziu, Benzar a mai scos un penalty, după un duel cu Haruț, însă Adrian Bălan a tras peste poartă.

La faza imediat următoare, Drăghici a obținut un penalty în careul advers și Artean a redus din handicap, scor 1-2. Totuși, Voluntariul nu s-a lăsat și a atacat în continuare, Bălan reușind în cele din urmă să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

Bănățenii au revenit în joc cu un sfert de oră înainte de final prin reușita lui Mihai Roman, însă a fost prea târziu pentru a mai egala. După finalul meciului centralul Sebastian Colțescu l-a eliminat și pe Melinte pentru că l-a înjurat pe arbitru.

FC Voluntari nu l-a avut pe bancă pe Adrian Mutu, suspendat după protestele vehemente din minutele de final ale înfrângerii cu Juventus București, scor 0-1. Vezi detalii AICI!

ACS Poli - FC Voluntari 2-3
Au marcat: Artean 60 pen., M. Roman 75 / D. Benzar 7, Marinescu 44 pen., Ad. Bălan 65

Urmărește partida liveTEXT AICI!
 Vezi VIDEO cu golurile partidei!
 Vezi AICI cele mai tari poze de la meci!

ACS Poli Timișoara: Straton - Haruț, Melinte, Cînu, Raț - Munteanu, Artean, Enescu, Ciucur - Drăghici, Roman
Rezerve: Smaranda, Șeroni, Bîrnoi, Popovici, Velcotă, Țigănașu, Străuț
Antrenor: Adrian Neaga

FC Voluntari: Balauru - Pleașcă, Achim, Horj, Bucurică - Novac, Sânmărtean - G. Deac, Marinescu, D. Benzar - Bălan
Rezerve: Petrariu, Leasă, Cazan, Voicu, Lazăr, Căpătînă, Ivanovici
Antrenor: Adrian Mutu

Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Valentin Avram (București) / Rezervă: Marian Barbu (Făgăraș) / Observator: Aron Huzu (Sibiu)