Tenis

VIDEO Irina Begu, victorie categorică împotriva Ostapenko » Posibil duel românesc în turul secund de la Madrid

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 mai 2018

Irina Begu (36 WTA) a trecut de Jelena Ostapenko (5 WTA), scor 6-3, 6-3, și s-a calificat în turul secund al  turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid.

Irina Begu nu a avut nicio clipă emoții în fața campioanei de la Roland Garros. Cu un joc sigur, de regularitate, românca a profitat de multitudinea de greșeli neforțate făcute de Ostapenko. Irina nu și-a pierdut niciodată serviciul în primul set, lucru demn de apreciat împotriva unei jucătoare agresive.

Begu a închis partida în doar 85 de minute și asteaptă să își afle adversara, mâine, din duelul Maria Sharapova - Mihaela Buzărnescu.

32,260 de euroși 65 de puncte WTA a obținut Begu odată cu accederea în turul secund de la Madrid