Tenis

TURNEUL DE LA MADRID. VIDEO Campioana s-a întors! Simona Halep, meci perfect în primul tur: victorie în 50 de minute cu Ekaterina Makarova » Cu cine va juca în turul următor

+5 Foto

Articol de Sergiu Alexandru  —  duminică, 06 mai 2018

Simona Halep, locul 1 WTA, a învins-o fără drept de apel pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 32 WTA, scor 6-1, 6-0, în turul I al turneului de la Madrid.

• În runda următoare, Halep o va întâlni pe Elise Mertens, jucătoare neînvinsă în acest sezon pe zgură.
  • Mertens a trecut de Alison Van Uytvanck, scor 6-4, 6-4.

Simona Halep, campioană în 2016 și 2017 la Madrid, a început perfect ediția din acest an, cedând doar un game. Simona a avut un joc extraordinar, în care a servit foarte bine, s-a deplasat excelent și a fost foarte agresivă.

Simona a făcut 6 break-uri în acest meci și a dominat fiecare schimb, Makarova nereușind să se ridice la nivelul Simonei. Halep a jucat pefect în acest prim set, dominând clar fiecare schimb. Serviciul jucătoarei noastre a fost excelent, reușind doi ași, iar deplasarea în teren a fost la cele mai înalte cote. Makarova nu a putut răspunde loviturilor precise trimise de Halep și nici nu i-a putut pune presiune pe serviciu.

În setul doi, jocul Simonei a fost și mai bun. Nu a cedat niciun game și nu a avut nicio emoțioe în fața rusoaicei, reușind să controleze fiecare game.

Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-1, 6-0

MECI SIMONA HALEP: Simona Halep câștigă meciul după 50 de minute.

Break Halep, 5-0: După un game extrem de disputat, în care Makarova a avut șansa să câștige, Halep a mai reușit un break și a servi pentru a câștiga meciul
Game Halep, 4-0:
Simona Halep este la două game-uri de victorie. Și-a mărit avantajul după un game de serviciu foarte bun, în care nu a greșit și în care a fost extrem de agresivă

Break Halep, 3-0: Jucătoarea noastră conduce clar jocul. A mai făcut un break și este tot mai aproape de o victorie facilă și de accederea în turul II
Game Halep, 2-0:
Simona își păstrează avansul după un game solid la serviciu și un joc excelent

Break Halep, 1-0: După ce Makarova a condus cu 30-0, Simona Halep a revenit excelent și a întors soarta game-ului, câștigând primul game al setului

A început setul doi. Makarova servește prima

SET Simona Halep, 6-1: După ce a salvat o minge de break, Simona a revenit și a câștigat primul set. Halep a jucat pefect în acest prim set, dominând clar fiecare schimb. Serviciul jucătoarei noastre a fost excelent, reușind doi ași, iar deplasarea în teren a fost la cele mai înalte cote. Makarova nu a putut răspunde loviturilor precise trimise de Halep și nici nu i-a putut pune presiune pe serviciu.

Break Halep, 5-1: Jucătoarea noastră continuă să joace excelent! Simona domină autoritar, atacă perfect, lovește precis și nu-i dă nicio șansă rivalei sale

Game Halep, 4-1: Simona evoluează perfect! A câștigat la 0 acest game, în care a reușit și primul as al partidei. Jucătoarea noastră domină autoritar jocul, fiind sigură în lovituri și comițând foarte puține greșeli
Break Halep, 3-1:
În continuare, jocul Simonei este foarte bun în game-urile de retur. Halep lovește foarte bine și este agresivă, reușind să domine schimburile
Break Makarova, 2-1:
Rusoaica a câștigat primul game din acest set, câștigând pe serviciul Simonei. Schimburile din acest game au fost lungi, iar Makarova a câștig de cauză, deși Simona s-a mișcat bine pe teren
Break Halep, 2-0:
Start lansat pentru Simona. Jucătoarea noastră a făcut un break la zero, după ce pus presiune pe Makarova și a returnat excelent.
Game Halep, 1-0:
Simona începe foarte bine meciul. A servit excelent, a lovit precis și a jucat rapid, cedând doar un punct.