Tenis

VIDEO + FOTO Out de la Madrid » Irina Begu, eliminată de Maria Sharpova în turul II! A luat doar un game în setul doi

+5 Foto

Articol de Sergiu Alexandru  —  luni, 07 mai 2018

Irina Begu, locul 38 WTA, a pierdut contra rusoaicei Maria Sharapova, locul 52 WTA, în turul II al turneului de la Madrid, scor 5-7, 1-6.

După ce a eliminat-o în primul tur pe Mihaela Buzărnescu, Maria Sharapova a eliminat-o azi și pe Irina Begu. În runda următoare, Masha va juca împotriva învingătoarea meciului Kristina Mladenvoic - Shuai Zhang.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat și de tensionat. Ambele jucătoare au trimis lovituri puternice, agresive și la limită. Begu a început bine, cu un break, și a condus cu 3-1. Masha a revenit și a fructificat prima minge de break avută. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 5-5, când Masha și-a câștigat serviciul.

La 5-6, Begu a făcut cel mai slab game de serviciu, iar rusoaica a forțat. După două mingi de set ratate, Begu a ratat incredibil șansa de a închide game-ul. La a treia minge de set, Sharapova a câștigat setul după un punct jucat la limită de ambele jucătoare. În primul set, Sharapova a avut 19 greșeli neforțate și 15 lovituri câștigătoare, în timp ce Begu a avut 10 winnere și 4 greșeli neforțate.

Begu a început bine și setul doi. A făcut un break, dar Maria Sharapova a revenit incredibil și a dominat autoritar restul setului. Nu a mai făcut greșeli la serviciu, a câștigat 6 game-uri la rând și controlat schimburile. Irina nu a mai putut face față jocului rusoaicei și a greșit foarte mult.

Irina Begu - Maria Sharapova 5-7, 1-6

MECI MARIA SHARAPOVA: Maria Sharapova a câștigat game-ul de serviciu și s-a calificat în turul III
Break Sharapova, 1-5:
Maria va servi pentru câștigarea meciului. Rusoaica este de neînvins în aceste momente, fiind într-o formă excelentă, în timp ce Irina nu mai poate face față
Game Sharapova, 1-4:
Rusoaica ajunge la 12 puncte câștigate la rând. Masha domină schimburile în acest moment și conduce autoritar fiecare schimb

Break Sharapova, 1-3:
Maria Sharapova continuă forma bună și a mai făcut un break. Rusoaica și-a mărit avantajul după ce a pus presiune pe Irina.
Game Sharapova, 1-2:
Rusoaica este în avantaj. A avut un game în care a servit foarte bine și a controlat punctele de la început, Irina neavând niciun răspuns
Break Sharapova, 1-1:
Masha a egalat rapid în acest set. Rusoaica a avut noroc la ultima lovitură, cu care a câștigat game-ul, mingea fiind oprită de fileu și păcălind-o pe Begu
Break Begu, 1-0:
Irina începe din nou foarte bine setul. A forțat, a lovit lung și a pus-o în dificultate pe Sharapova, reușind încă un break.

Începe setul doi. Sharapova servește prima

SET MARIA SHARAPOVA: Maria Sharapova a câștigat primul set, după un game de aproape 8 minute. Rusoaica a avut nevoie de trei mingi de set, iar Begu a ratat incredibil șansa de a închide game-ul. Ultimul punct a fost unul extrem de disputat, iar Masha a profitat de o gafă a Irinei și a închis punctul

Game Sharapova, 5-6: Maria este din nou la un game de câștigarea setului, după ce a servit foarte bine și a fost extrem de agresivă în lovituri

Game Begu, 5-5:
Setul intră în prelungiri, după un game excelent al Irinei. Begu a fost foarte concentrată, a lovit mereu puternic și la limită și a dominat autoritar schimburile
Game Sharapova, 4-5:
Maria a câștigat lejer acest game, deși a mai făcut o dublă greșeală. Rusoaica este la un game de câștigarea setului, și va pune presiune pe Irina

Game Begu, 4-4:
Irina a egalat rapid. A avut un serviciu foarte bun și a controlat foarte bine punctele în acest game
Game Sharapova, 3-4:
Masha preia pentru prima dată conducerea, după un game sigur de serviciu. Rusoaica a fost mai încrezătoare și nu a făcut greșeli. Begu a cerut intervenția antrenorului

Break Sharapova, 3-3: Irina și-a cedat pentru prima dată serviciul. Masha a forțat și, după ce Begu a salvat prima minge de break, a comis o eroare neforțată la a doua și i-a permis rusoaicei să egaleze

Game Sharapova, 3-2:
Jocul este în continuare foarte aspru, iar cele două jucătoare trimit lovituri foarte puternice și foarte lungi. Masha își face serviciul, deși a făcut două duble greșeli în acest game
Game Begu, 3-1:
Irina se menține la conducere, după ce a salvat o minge de break. Begu servește foarte bine și o ajută să controleze punctele

Game Sharapova, 2-1:
Maria a câștigat primul game din acest set. După un game disputat, la care s-a ajuns la egalitate, Sharapova a câștigat game-ul grație unui serviciu foarte bun și a unei greșeli a Irinei
Game Begu, 2-0:
Irina continuă începutul foarte bun. Begu a servit foarte bine și a câștigat la 0 game-ul de serviciu
Sharapova a condus cu 30-0, dar a greșit mult și Irina a profitat, reulând puternic și făcând break în primul game al zilei. Begu a trimis foarte mingi lungi și a forțat-o pe Masha să greșească