Cupa Romaniei

FOTO Fază controversată la Botoșani - Craiova! Moldovenii puteau avea 2-0 după 15 minute

+5 Foto
Captura Telekom Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 09 May 2018

FC Botoșani a început tare returul din semifinalele Cupei României cu Universitatea Craiova. Oltenii s-au impus în tur cu 5-1, însă lucrurile se puteau complica serios încă din primele minute ale meciului.

Axente a deschis scorul în minutul 13 după o gafă a lui Mitrovici. Tot portarul Craiovei a fost în prim planul unei faze controversate în minutul 15, când Roman a marcat, însă golul a fost anulat.

Arbitrul Marcel Bârsan a decis să anuleze reușita mijlocașului de la Botoșani, fluierând fault în atac.

Reluările demonstrează că lucrurile nu mai sunt atât de simple pentru "centralul" partidei. Într-adevăr Mitrovici trage mingea spre el, numai că Mihai Roman lovește balonul atunci când portarul Craiovei nu mai are mingea sub control. Așadar Bârsan s-ar fi înșelat atunci când a decis anularea golului, însă faza este una destul de complicată.