Tenis

WTA ROMA. Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală de la Roma + ora de disputare a partidei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 17 mai 2018

Simona Halep și-a aflat joi seara adversara din sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma. Jucătoarea noastră o va înfrunta pe jucătoarea franceză Caroline Garcia (7 WTA).

• Partida dintre Simona Halep și Caroline Garcia se va juca vineri, de la ora 20:30

Franțuzoaica a avansat în sferturi după victoria reușită în fața americancei Sloane Stephens (10 WTA), scor 6-1, 7-6 (7).

Simona Halep s-a calificat automat în sferurile de finală după ce Madison Keys, adversara sa din optimi, s-a retras înainte de startul meciului.

Halep o conduce pe Caroline Garcia cu 3-1 în raportul meciurilor directe. Toate partidele dintre cele două s-au jucat pe hard, ultimul duel fiind câștigat de Simona, în grupe la Turneul Campioanelor. Singura victorie a franțuzoaicei a venit în finala de la Beijing de anul trecut, chiar la turneul la care Simona Halep a devenit pentru prima oară lider mondial.

Partida dintre Simona Halep și Caroline Garcia va avea loc vineri și va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV Digi Sport 2. Meciul se va juca de la ora 20:30.