Tenis

Simona Halep - Caroline Garcia » Simona s-a calificat în semifinalele de la Roma unde va da peste coșmarul Maria Sharapova + Știm ora la care va începe meciul

+11 Foto
Simona Halep în meciul cu Caroline Garcia de la Roma // Foto: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 18 mai 2018

Simona Halep n-a avut nicio emoție în sfertul de finală de la Roma câștigat în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (7 WTA), scor 6-2, 6-3.

• Simona va juca în semifinale cu Maria Sharapova, sâmbătă, de la ora 18:00. Astfel, jucătoarea noastră și-a asigurat rămânerea în fotoliul de lider WTA și după acest turneu.

Meciul a început incredibil, iar în primele 5 game-uri s-au înregistrat tot atâtea break-uri. Apoi Simona a pornit motoarele și nu i-a mai dat nicio șansă adversarei căreia i-a administrat un 6-2.

Setul secund a început echilibrat, însă liderul mondial a reușit câteva lovituri de senzație, printre care și un forehand superb la scorul de 3-1, și a terminat-o psihic pe Garcia. Franțuzoaica a dat un semn timid de revenire, dar Simona nu i-a dat nicio șansă și și-a adjudecat și setul doi, 6-3.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Elina Svitolina și Anett Kontaveit.

Sâmbătă, la ora 18:00, va avea loc semifinala dintre Simona Halep și Maria Sharapova!

• Simona Halep și Maria Sharapova s-au mai întâlnit până acum de 8 ori, iar în 7 rânduri s-a impus rusoaica.

Desfășurarea liveTEXT: Simona Halep - Caroline Garcia 6-2 / 6-3

6-3, GAME, SET ȘI MECI PENTRU SIMONA HALEP!
5-3, BREAK GARCIA!
Caroline rămâne în meci, însă mai are handicap de un break în fața jucătoarei noastre.
5-2, BREAK HALEP!
Simona e la un pas de a ajunge în semifinale, unde e așteptată de Maria Sharapova!
4-2, Game Halep!
Pare doar o chestiune de timp până ce Simona se va califica în semifinalele turneului de la Roma. Garcia pare căzută psihic.
3-2, Game Garcia!
Caroline a intensificat ritmul și asta s-a văzut, Simona a ajuns la avantaje, însă Garcia a luat repede două puncte și și-a câștigat game-ul.
3-1, Game Halep!
Simona câștigă la zero și pare să nu-i dea nicio șansă adversarei în această seară. Jucătoarea noastră a deschis game-ul cu un forehand de senzație.

2-1, BREAK, HALEP! Caroline Garcia a început foarte bine pe propriul serviciu și a fost la un pas să-și adjudece game-ul, însă Simona a revenit. Au apărut și primele semne de nervozitate în jocul româncei când s-a văzut condusă. Totuși, Simona a arătat tărie de caracter și o dorință uriașă de victorie.
1-1. Game Halep!
Simona a servit foarte bine și i-a lăsat un singur punct adversarei.
0-1, Game Garcia!
Simona a condus game-ul, dar Garcia a revenit spectaculos.

A început setul doi! Garcia e la serviciu!

SETUL 1

6-2, GAME, SET PENTRU HALEP! O dublă greșeală și doi ași în contul liderului mondial.

5-2, BREAK HALEP! Simona merge perfect! Garcia a făcut doar două puncte în ultimele trei game-uri.
Primul game făcut la serviciu în acest meci! Simona n-a pierdut decât un punct.
3-2, BREAK HALEP!
Break după break în acest început de meci! Niciun game n-a fost câștigat pe propriul serviciu! Simona a reușit un break alb așa cum a făcut Caroline Garcia în game-ul 2.

2-2, BREAK GARCIA! Franțuzoaica îi răspunde pe măsură Simonei și câștigă game-ul pe serviciul româncei.
2-1, BREAK HALEP!
Caroline a servit primul as al meciului la scorul de 30-40 și a egalat, apoi Simona a forțat, însă franțuzoaica a salvat 6 mingi de break. A șaptea minge a fost cu noroc pentru Simona care și-a mai trecut în cont un break.

1-1, BREAK GARCIA! Simona închide game-ul cu o dublă greșeală. Jucătoarea noastră n-a luat niciun punct pe propriul serviciu.
1-0, BREAK HALEP!
Simona începe cum nu se poate mai bine și își adjudecă primul break al meciului!